Sistem ambijentalnog ozvučenja

Sistem ambijentalnog ozvučenja koristi se za ozvučavanje javnih prostora, ustanova, poslovnih objekata, škola… To podrazumeva i ozvučavanje bolnica, autobuskih i železničkih stanica, aerodroma i marketa. Dakle ovi sistemi imaju primenu svuda gde je velika frekvencija ljudi. Sistemi ambijentalnog ozvučenja se najčešće koriste za emitovanje muzike, reklamnih poruka, obavještenja… Ali od neprocenjive su važnosti u slučaju potencijalne opasnosti. Pod tim mislimo na nelegalne upade, požare ili druge nepogode. Ovo je  sistem opšteg ozvučenja u objektima ili takozvani 100V sistem.

Načelno služi da se u standardnim okolnostima putem njega pušta ambijentalna muzika. U slučaju izbijanja požara ovaj sistem predstavlja jednu od izvršnih funkcija sistema dojave požara.

Naime, prilikom izbijanja požara u objektu, na sistem ambijentalnog ozvučenja se pušta uniformna poruka. Tako se obaveštavaju svi prisutni u objektu da napuste isti. Osnovni elementi sistema su razni izvori zvuka (tuner, CD, MP3, USB…).Tu su još miksete, pojačala odgovarajućih snaga, atenuatori (koji služe za pojačavanje i smanjenje muzike u odredjenim prostorijama). Zvučnici mogu biti različitih oblika (ugradni plafonski, nadgradne kutije, viseći spoljnih horni…) i snaga.

Kako funkcioniše sistem ambijentalnog ozvučenja?

Ovi sistemi su prilagođeni velikim instalacijama kako bi pokrili veće prostore. Način na koji oni funkcionišu razlikuje se od klasičnih kućnih i profesionalnih sistema ozvučenja. Klasični sistemi ka zvučnicima šalju audio signal koji je niske voltaže i jake struje. Za to je  potreban kabal sa jezgrom veće debljine što su zvučnici udaljeniji. Takođe, na standardna kućna pojačala i risivere moguće je bezbedno povezati samo određeni, manji broj zvučnika. To bi u slučaju većeg prostora značilo upotrebu većeg broja pojačala i daleko komplikovaniji i skuplji sistem. Komercijalni audio sistemi koriste posebna pojačala koja za razliku od klasičnih šalju signal slabije struje i znatno veće voltaže, najčešće 25V, 70V i 100V. Zahvaljujući tome moguća je upotreba kablova velikih dužina sa tanjim jezgrom što omogućuje distribuciju audio signala na većim dužinama i značajno smanjuje troškove kod većih instalacija.

Praktično, broj povezanih zvučnika nije bitan dokle god njihova ukupna snaga ne prelazi ukupnu snagu pojačala. 

 

Projektanti ovih sistema ostavljaju 10% do 20% manju ukupnu snagu povezanih zvučnika u odnosu na pojačalo. Tako se povećava pouzdanost sistema.

Kada su u pitanju zvučnici za komercijalne sisteme, možemo ih posmatrati slično kućnim uređajima. Zvučnici se povezuju na 70V/100V liniju koja ide od pojačala i koriste sopstvene transformatore. Oni konvertuju visoku voltažu na nivo koji zvučnik može da izdrži. Ove transformatori često imaju višestruke korake (tap-ove) koji omogućavaju različitu izlaznu snagu zvučnika. Što je veći transformatorski tap, to je zvučnik glasniji. U zavisnosti od ambijentalne buke, za razgovetan zvuk dovoljno je samo 1~2W na rastojanju do 3m od slušaoca, a kontrola nivoa jačine pojedinačnih zvučnika može se vršiti pomoću atenuatora.

Zvučnici dolaze u različitim oblicima u zavisnosti od namene, a najpopularniji su ugradni jer mogu biti skoro neprimetni. To ih čini pogodnim za enterijere u kojima je dizajn vrlo bitan. To su objekti poput restorana, kafića, recepcija hotela i sličnih prostora.

 

Integracija sa drugim sistemima

Na našem sajtu se možete informisati o našim aktivnostima.  Pomoću opreme koja se sastoji od najkvalitetnijih zvučnika, pojačala, mikseta, plejera, mikrofona i dr instaliraćemo savršen sistem. Pored emitovanja zabavnog sadržaja i obaveštenja, veoma je bitna i mogućnost integracije sistema ambijentalnog ozvučenja sa drugim bezbednosnim sistemima. Naravno, sa sistemima kao što je sistem za detekciju i dojavu požara, zbog upozoravanja i blagovremene evakuacije osoblja i posetilaca.

 

Sistemi ambijentalnog ozvučenja se na brz i jednostavan način mogu integrisati sa postojećim sistemom za dojavu požara, video nadzor, kontrolu pristupa… Na pojačalo, kao aktivni uređaji za generisanje zvuka mogu biti povezani MP3 player, DVD player, FM/AM Tuner. Pored aktivnih uređaja za generisanje zvuka na pojačalo se može priključiti i mikrofon. Tako se u zavisnosti od potrebe korisnik može obratiti prisutnima.

Zanima vas instalacija ili servis neke od naših usluga.

Zatražite ponudu ili nas pozovite!

Email: office@aling.rs
Tel: +381 65 323 6474
Beograd, Ljube Kovačevića 2b
PON-PET 09:00 - 19:00, SUB-NED 10:00 - 14:00

Kontaktirajte nas